Jak unikać pułapek drugiej fazy diety Dukana?

pułapka

Druga faza diety Dukana charakteryzuje się tym, że dni, w których spożywamy posiłki składające się z czystych protein muszą być przeplatane przez te, w których nasz jadłospis jest uzupełniany przez warzywa. Niemal każda osoba odchudzająca się niecierpliwie czeka na ten moment, powszechne jest również przekonanie o tym, że ten, kto doszedł do wspomnianej fazy diety ma bardzo duże szanse na jej pozytywne zaskoczenie. Niestety, to, co jest postrzegane jako duże ułatwienie, nie raz okazuje się sprytnie ukrytą pułapką, wiele osób odkrywa więc z pewnym niedowierzaniem, że drugi etap diety proteinowej nie jest wcale o wiele prostszy niż jej pierwsza faza.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że odczuwamy pewne odprężenie i zadowolenie z samych siebie będące konsekwencją powodzenia, jakie odnotowaliśmy przechodząc przez najtrudniejsza fazę diety. Pierwszy etap diety Dukana to gwałtowny spadek wagi i pierwsze widoczne zmiany w naszym wyglądzie, jego zakończenie wiąże się przy tym również ze słowami uznania padającymi z ust naszych przyjaciół i poprawą naszego własnego samopoczucia wynikającą z tego, że w końcu sami zaczynamy dostrzegać wymierne korzyści, jakie pociąga za sobą dieta.

Nasza duma z tego, że udało nam się przebrnąć przez trudny etap diety ściśle proteinowej jest jak najbardziej uzasadniona, nawet ona nie daje nam jednak prawa do tego, abyśmy zaczęli uważać samych siebie za ekspertów z zakresu zdrowego żywienia. Jeżeli zależy nam na tym, aby dieta Dukana przynosiła zadawalające rezultaty tak w krótkim, jak i w długim terminie, musimy zmusić samych siebie do jeszcze większej koncentracji, w innym wypadku bowiem nie będziemy mogli liczyć na to, że nasze wysiłki zakończą się powodzeniem. Warto przypomnieć sobie jeszcze raz, jakie cele nam przyświecają, nie zaszkodzi przy tym i bardzo uważana lektura literatury poświęconej drugiej fazie diety białkowej. Pozwoli nam ona uświadomić sobie, z jakimi pułapkami musimy się liczyć, uświadomi nam przy tym, że nawet drobne odstępstwa od zasad przyjętych przez doktora Dukana mogą okazać się wyjątkowo nieprzyjemne ze względu na swoje długofalowe konsekwencje. Świadomość rzeczywistych zagrożeń, z jakimi musimy się liczyć z pewnością przywoła nas do porządku i sprawi, że skoncentrowanie się na nowych wyzwaniach będzie znacznie prostsze niż skłonni byliśmy przypuszczać do tej pory.

Powiązane: Spadek wagi w drugim etapie diety Dukana