Dieta Dukana a antykoncepcja

Wiele młodych kobiet, decydując się na dietę proteinową, martwi się tym, czy jest możliwe jej stosowanie równocześnie ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Wprawdzie dieta Dukana nie jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej, warto jednak wiedzieć jak może działać dieta na nasz cykl oraz jak zabezpieczyć się przed utratą skuteczności tabletek.

Przede wszystkim pamiętać warto o tym, że każda dieta wprowadza zmiany w naszym organizmie, które jednocześnie odbijają się na układzie hormonalnym. Dlatego też każda dieta może prowadzić do rozregulowania cyklu. W przypadku przyjmowania tabletek w czasie stosowania diety proteinowej mogą pojawić się plamienia w środku cyklu, a krwawienie może się przesuwać w czasie. Dieta Dukana mocno obciąża wątrobę. Tabletki antykoncepcyjne również, dlatego też, warto przed przystąpieniem do diety, jeśli antykoncepcja była już stosowana, przeprowadzić próby wątrobowe, a o przejściu na dietę poinformować swojego ginekologa. Przy spalaniu tkanki tłuszczowej uwalniane są bowiem estrogeny, które wpływać mogą na zmiany w cyklu i przy niektórych tabletkach mogą one wpłynąć niekorzystnie na ich skuteczność.

Przyjmując tabletki antykoncepcyjne podczas odchudzania się metodą Dukana, warto też świadomie wybrać godzinę przyjmowania tabletek. Ze względu na to, iż w diecie Dukana (w fazie stabilizacji) przyjmujemy dużą ilość błonnika, może on spowalniać wchłanianie się leków. Dlatego też tabletki lepiej przyjmować w takich porach, w których mają one szanse na jak najpełniejsze wchłonięcie się - na przykład na noc. Pamiętać warto też o tym, by przed snem nie jeść pokarmów zawierających duże ilości błonnika - np. otrąb.