Jajka w diecie Dukana

Osoby, które mają już za sobą okres skutecznego odchudzania wraz z podręcznikiem doktora Dukana często wspominają pierwsze tygodnie diety proteinowej. Dziś trudno jest im już uwierzyć w to, że początkowo dieta ta budziła tak wiele wątpliwości, a każdy dzień bez warzyw, owoców i słodyczy był tak wielkim wyrzeczeniem. Entuzjaści diety Dukana przyznają zresztą, że przebrnięcie przez jej najtrudniejsze fazy jest możliwe jedynie wówczas, gdy dobrze pozna się system nakazów i zakazów opracowany przez jej twórcę, zadowolone mogą być bowiem przede wszystkim te osoby, które wiedzą, co i jak jeść, a w związku z tym nie popełniają błędów niweczących ich wcześniejsze starania.

jajka w diecie Dukana

Na liście produktów spożywczych, z którymi Pierre Dukan radzi się nam zaprzyjaźnić znajdują się między innymi jajka, dobrze jest zatem wiedzieć, że możemy jeść je w każdej postaci. Twórca diety nie uważa, że jajko sadzone jest mniej wartościowe od gotowanego, a jajecznica ma mniejszą wartość niż omlet, jedyna przestroga, jaką Dukan ma dla nas dotyczy więc tego, że jajko powinno być przygotowywane na patelni teflonowej tak, aby nie istniała konieczność smażenia go na tłuszczu lub na maśle. Nawet niewielka ilość masła jest w stanie zniweczyć rezultaty kilku dni wyrzeczeń, nie warto zatem przekonywać się o tym na własnej skórze, skoro wiele osób odchudzających się przed nami potwierdziło już prawdziwość tej tezy.

Nawet największe wielbicielki jajek muszą jednak uświadomić sobie, że opieranie diety Dukana wyłącznie na tym produkcie spożywczym może być wyjątkowo niebezpieczne. Największe ryzyko związane jest z tym, że jajka w końcu obrzydną nam do tego stopnia, że nie będziemy już w stanie na nie patrzeć, skutki uboczne przyjmowania ich w dużych ilościach to jednak również wprost poziomu cholesterolu, a w skrajnych przypadkach – nietolerancja pokarmowa. Nasza wątroba nie przepada za jajami złej jakości, podczas odchudzania się (zwłaszcza w czasie trwania pierwszej fazy diety proteinowej) warto zatem zdecydować się na zakup jajek pochodzących nie z dużego sklepu ogólnospożywczego, ale z pobliskiej wsi.

Osoby, które chcą, aby jajka były ważnym elementem diety Dukana muszą pamiętać również o tym, że organizm może nie tolerować zbyt dużej ilości żółtek. Białko możemy spożywać w takich ilościach, na jakie mamy ochotę, w przypadku żółtka jednak przyjmowanie go częściej niż cztery lub pięć razy w tygodniu może być wyjątkowo niebezpieczne.