Dlaczego stosując dietę Dukana nie musimy liczyć kalorii?

Jeszcze kilka lat temu mogło nam się wydawać, że naprawdę skuteczną będzie przede wszystkim ta dieta, dzięki której ograniczymy liczbę spożywanych kalorii. Osoby odchudzające się zabierały więc zawsze ze sobą podręczny kalkulator, a magazyny kobiece, w których drukowano tabele kaloryczne znikały z półek kiosków niemal w tej samej chwili, w której się na nich pojawiały. Dieta Dukana, która jest uważana przez wielu specjalistów za rozwiązanie prawdziwie rewolucyjne, nie zachęca nas do praktykowania tego procederu. Przystępując do realizowania planu protal możemy oddać więc kalkulator tym domownikom, którzy bardziej go potrzebują, wcześniej jednak zadajmy sobie pytanie o to, dlaczego liczenie kalorii wcale nie przybliża nas do wymarzonej wagi.

liczenie kalorii - dieta Dukana

Pierre Dukan nie chce, abyśmy koncentrowali się podczas diety na liczeniu kalorii nie dlatego, że nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Każdy posiłek niesie w sobie pewną wartość kaloryczną i faktowi temu nie da się zaprzeczyć. To jednak nie ilość kalorii, ale czas ich trawienia i znaczenie, jakie mają dla organizmu ma największy wpływ na to, czy zmagamy się z nieustannymi problemami z nadwagą, czy też raczej zachwycamy otoczenie zgrabną sylwetką. Nasz organizm nie ma wbudowanego kalkulatora, który pozwala mu stosować w praktyce założenia dawnych diet. Nie uważa zatem, aby kalorie dostarczone mu w czasie konsumpcji czekolady spalały się tak szybko, jak te, które zaserwujemy sobie jedząc chude mięso z kurczaka albo sałatkę rybną. Nie warto wierzyć i w to, że kalorie, które dostarczymy organizmowi rano wyrządzą nam mniej szkód niż te, które spożyjemy późnym wieczorem. Przecież funkcjonuje on cały czas tak samo, a co za tym idzie – nie ma pojęcia o tym, że poranny posiłek musi być przez niego traktowany ulgowo.

Zamiast liczyć kalorie musimy zastanowić się nad tym, jak ważne miejsce zajmują w naszych posiłkach węglowodany, tłuszcze, cukry i białka uświadamiając sobie, że organizm nie trawi ich jednakowo szybko. Dieta Dukana opiera się przede wszystkim na dostarczaniu organizmowi protein i ograniczaniu dostępu do niego dla znacznie bardziej niebezpiecznych tłuszczy i węglowodanów. W trakcie jej trwania możemy zatem jeść dokładnie tyle, ile chcemy, bez względu na to, czy tabele kaloryczne nam na to zezwalają, czy też nie. Znacznie bardziej istotne wydaje się to, aby jeść dokładnie te produkty, które Pierre Dukan i jego zwolennicy uważają za naprawdę wartościowe.