Psychologia diety Dukana

Dukan zadał sobie wiele trudu, by skonstruować system, który nie tylko zadziała na osobę otyłą w aspekcie utraty wagi, ale który pozwoli tą wagę zachować na długo. U osób otyłych, wysoka waga to nie tylko skutek tego, że lubią jeść - to, że lubią jeść, jest efektem określonych mechanizmów, które u osoby z nadwagą rządzą jej stosunkiem do jedzenia. Najczęściej jedzenie jest rodzajem nagrody, którą osoba z nadwagą sobie funduje. Kiedy zeszczupleje, pokusa nagrodzenia się za wyrzeczenia jest spora, a do tego, osoba otyła traci plan żywienia, który zapewniała dieta. Ta destabilizacja powoduje szybki powrót do nadwagi.

Dukan analizując psychologię otyłości, chciał skonstruować taką dietę, która pozwoli bez nadmiernych wyrzeczeń zachować osiągniętą w toku kuracji odchudzającej wagę. Jasne wskazówki, czytelny plan żywieniowy, wysoki poziom motywacji do utrzymania diety, gdyż pierwsze efekty widoczne są szybko oraz niski poziom frustracji u odchudzających się (ze względu na możliwość jedzenia dowolnej ilości pożywienia) owocują tym, że dieta protal wydaje się łatwa i efektywna - zatem otyły zyskuje motywację do utrzymania diety.

To co w psychologii odchudzania się metodą Dukana jest ważne, to fakt zdobywania szerokiej wiedzy przez osobę odchudzającą się na temat grup żywnościowych, składników odżywczych oraz własnego organizmu. Odchudzając się, dieta protal daje wskazówki w jaki sposób zmienić swój sposób żywienia - robi to poprzez systematyczne zmiany i jasne zasady. Po przejściu całej, kilkumiesięcznej terapii, ochota na niezdrowe przekąski i słodycze po prostu przechodzi.