Woda i otręby w diecie Pierre Dukana

Dieta protal, woda i otręby to trzy nierozerwalnie ze sobą związane kwestie. Zajmijmy się najpierw wodą.

Woda

Zasady dieta Dukana ma jasne - konieczne jest picie codziennie minimum 2,5 litrów wody. Dlaczego? Otóż w procesie odchudzania, konieczne jest filtrowanie organizmu i usuwanie toksycznych elementów przemiany materii. W przypadku diety opartej na białkach, mamy ich sporo, bowiem białko nie jest w pełni trawione i bez odpowiedniej filtracji, zacznie ono uszkadzać nerki. Ponadto, brak filtracji może spowodować utratę efektywności diety Dukana - waga po prostu przestanie się zmniejszać.

Dieta Dukana - woda gazowana czy niegazowana? Dukan wskazuje na konieczność picia wody bez zwracania uwagi na to czy jest to woda gazowana czy niegazowana. Ważne by nie zawierała zbyt dużo soli i by pić ją regularnie. Woda może być przyjmowana również pod postacią ziółek, naparów, herbaty, kawy czy coli light, która dostarczy dodatkowo przyjemności związanej z piciem słodkiego napoju.

Co ciekawe, przyjmowanie wody w trakcie diety protal pozytywnie wpływa na redukcję cellulit. Jest to chyba jedyna dieta odchudzająca, która pozwala również zredukować skórkę pomarańczową.

Otręby owsiane

Otręby owsiane w diecie Dukana mają nieocenione znaczenie. Są to rozpuszczalne włókna pokarmowe, bogate w błonnik, których zadaniem jest przechwytywanie kalorii i bezpieczne dla wagi odtransportowywanie ich przez jelita celem wydalenia. Włókna rozpuszczalne pomogą więc zarówno w utrzymaniu niskiej masy ciała, jak są pomocne przy zaparciach, regulują bowiem przemieszczanie się treści jelitowej. 25% masy włókien otrębów owsianych stanowi błonnik, który zarówno uśmierza głód, jak i pozwala na zmniejszenie się liczby wchłanianych kalorii.

W diecie Dukana, w fazie ostatecznej stabilizacji powinno się przyjmować trzy łyżki otrąb owsianych dziennie. Otręby owsiane nie są "inteligentne" dlatego też, poza kaloriami i toksynami, wiążą mikroelementy, dlatego warto uzupełniać niedobory (szczególnie magnezu), suplementami diety. Nie powinno się też przekraczać dawki trzech łyżek otrąb dziennie. Pierre Dukan przepisy na smaczne podawanie otrąb podaje w swojej książce, posiada je też niejedno forum diety Dukana.