Czy dieta Dukana jest kontrowersyjna?

kontrowersje

Dieta Dukana uważana jest za dość kontrowersyjną, a wiele osób, które jeszcze niedawno zastanawiało się nad wdrożeniem w życie jej założeń, teraz nie jest już przekonanych o słuszności takiego kroku. Niepokój i troska o to, aby dieta nie wpłynęła na stan naszego zdrowia jest godna pochwały, warto jednak zwrócić uwagę na to, że to, co uważa się za najbardziej kontrowersyjne w diecie białkowej, kontrowersji w rzeczywistości nie wzbudza.

Jak to możliwe? Najpoważniejszy zarzut pod adresem diety Dukana związany jest z tym, że nie mamy wcale do czynienia z rozwiązaniem idealnym dla organizmu. Przeciwnicy diety wspominają o jej niepokojących skutkach ubocznych alarmując zwłaszcza osoby mające problemy z nerkami, cukrzycą lub zbyt niskim ciśnieniem. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy zarzuty są zasadne, skoro nawet sam twórca diety gorąco namawia jej zwolenników do regularnych wizyt u lekarza w czasie trwania odchudzania oraz do korzystania z pomocy dietetyka zawsze, gdy stan ich zdrowia nie jest zadawalający.

Jeżeli zatem ktoś podchodzi poważnie do odchudzania w oparciu o założenia diety Dukana, nie musi obawiać się o charakterystyczne dla niej skutki uboczne. Osoba taka ma bowiem pewność, że spostrzeże je w porę i będzie w stanie zareagować już w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących zmian w organizmie, a nie wówczas, gdy będą one już zaawansowane.

Okazuje się zatem, że rzekome kontrowersje, które wzbudza dieta Dukana, jawią się takimi przede wszystkim osobom, które postrzegają ją jako kolejną "dietę-cud" umożliwiającą pozbycie się kilogramów w jakiś niewyjaśniony sposób, przy zerowym wkładzie własnym. Cóż, marzenie o takiej diecie towarzyszy nam od dziesięcioleci, wiara w to, że doczeka się ono spełnienia nie jest jednak wskazana. Pamiętajmy o tym, że każda próba zmiany nawyków żywieniowych stanowi dla organizmu poważny wstrząs i sprawia, że ten ostatni próbuje bronić się przed zaskakującymi decyzjami. Może się zatem okazać, że nawet decyzje, które znajdują logiczne uzasadnienie z punktu widzenia medycznego, wywołują reakcje organizmu nakazujące zastanowić się nad sensem wcielania ich w życie.

Jeżeli jednak będziemy stosowali dietę białkową w konsultacji z lekarzem, nie powinniśmy obawiać się problemów ze zdrowiem. Czuwający nam nami lekarz będzie wiedział, które sygnały wysyłane przez organizm można zignorować, a którym warto przyjrzeć się bliżej. Stosując się do jego zaleceń nie tylko schudniemy, ale i będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem.