Dieta Dukana - przeciwskazania

Czy dieta Dukana jest bezpieczna? Czy każdy może ją stosować? Choć zwolennicy diety na forach internetowych zapewniają, że dieta protal jest bezpieczna dla wszystkich, to jednak nie każdy czuje się na diecie Dukana dobrze, a specyfika przyjmowanych na diecie składników sprawia, że nie każdy będzie mógł bezpiecznie dietę Dukana stosować. Przed rozpoczęciem diety warto więc skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić podstawowe badania krwi (wraz z próbami wątrobowymi) oraz moczu.

Kto nie powinien stosować diety Dukana?

  • Osoby z chorobami nerek - białko mocno obciąża nerki i jeśli są z nimi problemy, to dieta może je dodatkowo pogłębić. Wprawdzie Dukan zaleca picie dużej ilości płynów dla oczyszczania nerek, ale jeśli osoba stosująca dietę już posiada kamienie czy skłonności do infekcji nerek, to picie płynów nie pomoże. Stosowanie diety Dukana przy problemach z niewydolnością nerek prowadzić może do powstanie kamicy nerkowej, obrzęków nerek, nadciśnienia, zwiększenia ryzyka infekcji. Najpierw warto więc wyleczyć nerki lub też znaleźć inną, mniej obciążającą je dietę. Wprawdzie Pierre Dukan podaje iż w czasie prowadzenia kuracji miał około 60 pacjentów z kamicą nerkową i jeśli tylko pili oni 3 litry wody dziennie, zakwaszenie organizmu się nie pojawiało, niemniej jednak chcąc aby dieta proteinowa nie zaszkodziła, koniecznie trzeba się regularnie badać.
  • Dna moczanowa - ta choroba stawów również jest przeciwwskazaniem do stosowania diety Dukana, która zakwaszając organizm zmienia bilans równowagi kwasowo - zasadowej. Co prowadzić może do nasilenia się objawów choroby.
  • Cukrzyca - wielu diabetyków odradza stosowanie diety Dukana w cukrzycy. Wprawdzie na forach internetowych można spotkać opinie, z których wynika, że osoby chore na cukrzyce mogą stosować dietę Dukana, jednak nigdy jej stosowanie nie powinno być prowadzone u cukrzyków bez kontroli lekarza. Konieczne przy stosowaniu diety u cukrzyków jest dokładne obserwowanie poziomu cukru, jako że ryzyko kwasicy metabolicznej u osób stosujących dietę jest znacznie wyższe. Zmniejszona podaż węglowodanów może również doprowadzić do hipoglikemii.

Jakie jeszcze zagrożenia dieta Dukana niesie ze sobą?

Wysokie spożycie cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych doprowadzić może do powstania nadciśnienia, miażdżycy, a nawet zawału lub daru mózgu. Może dojść również do hiperwitaminozy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (głównie A lub D), za to zbyt mało możemy przyjmować witamin rozpuszczalnych w wodzie - głównie witaminy C oraz witamin z grupy B – dlatego też często zaleca się wspomaganie organizmu suplementami witamin. Warto też zadbać o dodatkowe porcje cynku i miedzi, których główne źródło to kasze i produkty mączne, które w diecie Dukana są wyeliminowane.