Dieta Dukana - zasady

Główne założenia diety Dukana opierają się na wyeliminowaniu z jadłospisu węglowodanów i wprowadzeniu jak największej ilości białka. Dukan opracował dietę tak, by przy jej rygorystycznym stosowaniu nie było mowy o efekcie jo-jo. W odróżnieniu jednak od pozostałych diet, stosowanie diety Dukana przez całe życie nie jest równoznaczne z odmawianiem sobie wszystkiego. Wystarczy (w fazie stabilizacji), przez jeden dzień w tygodniu jeść zalecane produkty (czyli proteiny). Dieta dzieli się na cztery etapy - wszystkie konieczne są do tego, by efekty diety się pojawiły i utrzymały - tylko wtedy jest to skuteczna dieta. Pierre Dukan podkreśla również, że fazy te mają znaczenie dla psychiki osoby otyłej. Pamiętać należy jeszcze o tym, że choć można w diecie protal jeść tak dużo jak się chce, to koniecznie trzeba jeść zanim poczuje się głód. Po pierwsze nie pozwoli to na wykorzystanie maksymalnie wartości energetycznej danego posiłku, a po drugie nie zaowocuje tym, że skusimy się na niedozwoloną przekąskę z głodu.

Faza pierwsza - uderzeniowa (zwana też proteinową lub fazą ataku)

W fazie tej można jeść dowolną ilość produktów z określonych grup, wyznaczonych przez Dukana. Są to:

  1. Chude mięso: chude wędliny z indyka, kurczaka lub innych dozwolonych gatunków mięs, wołowina (bez antrykotu i rozbratla), cielęcina, konina (poza łatą) - mięso można grillować bądź piec w piekarniku bez tłuszczu.
  2. Podroby: wątróbka cielęca i wołowa, ozory - nie jemy tłustych części podrobów.
  3. Ryby: w zasadzie wszystkie - sardynka, makrela, tuńczyk, łosoś, dorada, okoń, merlan, reja, pstrąg, sola, dorsz, miętus i inne białe i chude ryby, ryby wędzone, ryby w konserwach (wyłącznie w sosie własnym).
  4. Drób: Bez kaczek i gęsi oraz bez skóry. Najczęściej, ten element menu sprowadza się do kurczaka.
  5. Jaja: bez ograniczeń (o ile cholesterol pozwala).
  6. Owoce morza: krewetki, kraby, ostrygi - mięczaki i skorupiaki.
  7. Chudy nabiał: jogurty, serki, twarożki, chude mleko o jak najniższej zawartości tłuszczu (do 4%).

Aby wzbogacić smak potraw dozwolone jest stosowanie czosnku, pietruszki, cebuli, tymianku i innych przypraw. Warto nie przesadzać z solą - zatrzymuje wodę w organizmie. Nie stosujemy w tym etapie cukru, ale możemy słodzić kawę lub herbatę słodzikiem. Jeść można zarówno tyle ile się chce, jak i tak często jak się chce. Warto też wzbogacać dietę o dwie łyżki otrąb dziennie.

Absolutnie nie wolno jeść niczego spoza listy - słodyczy, owoców, tłustego nabiału, ziemniaków lub makaronu. Nie wolno też pić soków owocowych, choć przyjmować musi się przynajmniej 2,5 litra wody dziennie - jest to konieczne dla dobrej filtracji obciążonych dietą nerek.

Faza I trwa średnio 5 dni, choć okres jej trwania zależy od stopnia nadwagi - im większa, tym dłużej trwa faza uderzeniowa.

Faza II - naprzemienna

Wkraczając w tą fazę, dieta zostaje uzupełniona o warzywa. Naprzemiennie stosuje się dni z samymi proteinami oraz dni, w których łączy się proteiny z warzywami. Dukan proponuje kilka metod łączenia dni. Można stosować dietę proteinową z naprzemienną w systemie 1 na 1 (jeden dzień z warzywami, jeden bez) - polecany osobom, którym trudno zadowolić się monotonna dietą proteinową, 7 na 7 lub 5 na 5. Osoby, którym zależy na wolniejszym zrzucaniu wagi poleca się cykl 2 na 5, w którym 2 dni to dni proteinowe, reszta - warzywne.

Nie wszystkie warzywa są dozwolone. Odrzucamy te, które zawierają dużą ilość węglowodanów (ziemniaki, rośliny strączkowe, ryż, karczochy). Jemy natomiast: pomidory, szparagi, sałatę, ogórki szpinak, bakłażany, paprykę, marchew, buraki, szparagi, rzodkiewki, kapustę, seler, cykorię. Dopuszczalne są również grzyby.

Faza druga trwa dotąd, aż odchudzający się nie uzyska upragnionej wagi. Średnio przyjmuje się, że jest to jeden tydzień diety na każdy kilogram ciała - w praktyce jednak, jest to sprawa indywidualna i czas trwania diety protal w fazie II może być dla każdego inny.

Zobacz też:
Jak unikać pułapek drugiej fazy diety Dukana?
Spadek wagi w drugim etapie diety Dukana

Faza III - utrwalenie

Zaczyna się w momencie uzyskania wymarzonej wagi i trwa 10 dni na każdy utracony kilogram ciała. W tym etapie mamy przyzwyczaić nasz organizm (i psychikę), do włączania nowych produktów w dietę i życia bez codziennego reżimu żywieniowego, ale ze świadomością, że za pofolgowanie sobie, przyjdzie nam zapłacić. W tym etapie można jeść - chleb pełnoziarnisty (nie więcej niż dwie kromki dziennie), ziemniaki, ser, makaron, ryż (nie częściej niż dwa razy w tygodniu). Równie często wolno zrobić sobie suty obiad z czerwonym winem, ale karą za to jest następny dzień na diecie z fazy I.

Takie przyzwyczajanie się, daje nie tylko naszemu organizmowi przestrzeń na to, by nauczył się na nowo trawić węglowodany, ale również pozwala przyzwyczaić się do napadów obżarstwa, kontrolować je i wyrobić nawyk samokontroli i karania się (dniem proteinowym).

Faza IV - definitywnej stabilizacji

Po zakończeniu fazy III wchodzimy w okres ostatni, który towarzyszyć będzie szczupłym już zwolennikom diety protal do końca życia. Zasady są proste - przez cały tydzień można jeść co się chce, a raz w tygodniu jedynie proteiny (tak jak w fazie I). Najwygodniej wybrać sobie jeden dzień w tygodniu, który będzie naszym stałym dniem z proteinami. Dukan doradza czwartek, ale równie dobrze może być to każdy inny dzień w tygodniu. Stałość dnia jest ważna, pozwala bowiem przekształcić nawyk w rytuał, który ciężko złamać - dzięki temu rosną szanse na to, że dieta zostanie utrzymana. Drugim ważnym elementem IV fazy diety protal jest przyjmowanie trzech łyżek otrąb owsianych dziennie.

Oczywiście nawet w fazie ostatecznej unikamy cukru (nie słodzimy kawy i herbaty - można używać słodzika) oraz nie jemy słodyczy.