Tabletki odchudzające - szansa czy zagrożenie?

tabletki na odchudzanie

Tabletki na odchudzanie pojawiły się na rynku w latach pięćdziesiątych XX wieku i aż do lat dziewięćdziesiątych dostępne były tylko na receptę. Pod koniec ubiegłego stulecia wielu ludzi zaczęło jednak marzyć o szczupłej sylwetce bez wysiłku i za wszelką cenę, rozpowszechniły się więc różne specyfiki mające ułatwiać utratę kilogramów niskim kosztem. Niestety, wiele z nich okazało się nieskutecznych, a co więcej, nawet niebezpiecznych dla zdrowia i życia.

Pierwotnie tabletki odchudzające miały zwiększać poziom serotoniny, ważnego neuroprzekaźnika w układzie nerwowym i pokarmowym, co skutkowało obniżeniem poziomu łaknienia. Obecnie do tego celu wykorzystuje się wiele naturalnych, ziołowych składników, lecz także niebezpieczne związki chemiczne i substancje narkotyczne, takie jak pochodne amfetaminy, mające dodatkowo wspomagać spalanie tłuszczu oraz poprawiać przemianę materii. Wiele z nich wywołuje przykre skutki uboczne, takie jak biegunka, wymioty, nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i moczowego. Ich stosowanie może prowadzić do bezsenności, odwodnienia, halucynacji, niewydolności nerek czy zaburzeń rytmu serca, a w skrajnych przypadkach również do śmierci.

Pomimo tego wielu ludzi wciąż jest przekonanych o ich zbawiennym wpływie na sylwetkę i kupuje niesprawdzone specyfiki przez internet bądź na czarnym rynku, nie zastanawiając się nad ich składem. Bagatelizują negatywne objawy i zamiast zmienić styl życia brną w niebezpieczną pułapkę. W rzeczywistości leki odchudzające powinny być zażywane tylko pod opieką lekarza, który po dokładnym zbadaniu potencjalnego pacjenta i przeprowadzenia wywiadu na temat jego stylu życia i odżywiania dopasowuje tabletki do organizmu, rekomendując odpowiednią dawkę leków oraz ponadto wizytę u dietetyka, zmianę przyzwyczajeń oraz przedstawi alternatywne metody utraty wagi. Decydując się na kurację tabletkami odchudzającymi lub podobnymi medykamentami należy pamiętać, iż ich zadaniem jest jedynie wspomaganie w walce o utratę kilogramów, a bez odpowiedniej diety i dawki sportu nie mogą gwarantować osiągnięcia upragnionego efektu.